Program Festiwalu
Queerowy Maj 2025
wydarzenia
11:00
Spacer Równości i Nienudny Piknik
z Tęczową Drużyną
Pod kopcem, Kopiec Józefa Piłsudskiego
Jak najlepiej skończyć majówkowy weekend? Najlepiej z Tęczową Drużyną! Zapraszamy serdecznie na trzeci Krakowski Spacer Równości i Nienudny Piknik. Przespacerujemy przez krakowskie kopce, by u stóp jednego z nich rozłożyć koce, zrelaksować się i oddać się integracji.
Wydarzenie nie jest dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
19:00
Wernisaż wystawy "Bezradność światła" Sebastiana Czenczka
na'lefka, ul. Sławkowska 23
Zapraszamy na wernisaż wystawy! Wystawa będzie eksponowana do 31 maja 2025.
Słowo od artysty:
„Bezradność światła” to cykl malarski opowiadający o samotności, o obecności, która nie znajduje dopełnienia. W wykreowanych przestrzeniach światło wydaje się niezdolne do objęcia całości – ujawnia jedynie fragmenty postaci i sytuacji, reszta pozostaje w nieprzeniknionym cieniu.
Cień, zjawisko optyczne, ale również symboliczne, szepcze i wibruje jako nasycona materia kolorystyczna. Za pomocą światła, formy mogą przenikać między tym, co realne, a tym co abstrakcyjne, duchowe i niematerialne.
Postaci trwają w stanie zawieszenia. Ograniczone ramami, podziałami, zamknięte w oszczędnych, niemal geometrycznych wnętrzach, przypominają bardziej przemyślane konstrukcje niż sceny z codzienności. Ich ciała, często ułomne, niepełne, rozbite przez układ światła i cienia, stają się metaforą niepewności, braku i potrzeby.
Samotność, o której opowiada ta wystawa, nie wynika z pustki. Nie jest efektem odosobnienia fizycznego. To stan dużo głębszy – niemożność dotarcia do siebie samego.
Moje malarstwo nie stawia tezy, nie rozwiązuje zagadek. Zatrzymuje się w miejscu, w którym pytanie zostaje otwarte. W obrazach nie ma dramatycznego zwrotu akcji. Jest tylko trwanie w przestrzeni, w której światło i cień muszą się ze sobą pogodzić.
Słowo kuratora (Daniel Czepiński):
„Bezradność światła” Sebastiana Czenczka wskazuje na głębokie zrozumienie artysty dla ludzkich emocji i potrzeby budowania relacji. Artysta poprzez grę światła i cienia kreśli linie napięć psychoemocjonalnych, które ujawniają skrywane znaczenia pozornie prozaicznych sytuacji.
Męskie ciało staje się dla niego medium transponującym swoiste rozdarcie uczuciowe, do jakiego dochodzi w człowieku oraz polem do poszukiwań i eksperymentów formalnych. Nagość u Czenczka bywa zarazem zmysłowa i niewinna, odkrywająca i ukrywająca. Ciało ludzkie manifestuje głęboko zakorzenioną w człowieku niepewność, dwoistość, często niezrozumienie dla samego siebie, dodatkowo podsycane przez tkwiący w podświadomości imperatyw samodookreślenia.
Sięgając do tradycji baroku, kubizmu czy abstrakcji geometrycznej, artysta dokonuje to dekonstrukcji, to syntezy ludzkiego ciała, starając się dotrzeć do tego, co nieuchwytne – istoty człowieczeństwa ze wszystkimi jego jasnymi i ciemnymi stronami.
O artyście:
Sebastian Czenczek (ur. 2003 w Krakowie) – artysta malarz, student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Janusza Matuszewskiego oraz w pracowni rysunku prof. Bogusławy Bortnik-Morajdy. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem.
Wybrane wystawy: 2025 – Substancja 309, wystawa zbiorowa – ASP, Kraków; 2024 – Unerwienia II, wystawa zbiorowa – Grupa Mosaic / ASP, Kraków; 2023 – Sebastian Czenczek – malarstwo, wystawa indywidualna – na’lɛfka, Sławkowska 23, Kraków.
Wydarzenie odbywa się w przestrzeni dostępnej także dla osób poruszających się na wózkach. Uwaga, toaleta znajduje się w przestrzeni niedostępnej.
19:30
Autorski przegląd filmowy odmieńcze #2 (część 1)
Pracownia KAFE, ul. Brzozowa 7/15
Adam Tuna o swoim przeglądzie filmowym mówi tak:
Po ciepłym przyjęciu pierwszej odsłony autorskiego przeglądu filmowego, zapraszam na drugą edycję cyklu Odmieńcze. Tytuł nawiązuje do idei odmieńczości, którą opisała Joanna Krakowska w książce Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi.
Wybór filmów jest intuicyjny i bardzo osobisty. Chciałem zebrać dzieła, które mocno na mnie wpłynęły – mniej znane, ale niezwykle rezonujące z pojęciami dziwaczności i osobliwości, jakie proponował Mark Fisher. Każdy z tych filmów był dla mnie momentem przełomowym w rozumieniu tożsamości, seksualności, erotyki, queeru, kampu, groteski czy absurdu. Mam nadzieję, że pokazanie ich w takim zestawieniu wywoła równie ciekawe refleksje u widzów.
Po sukcesie DJsetów towarzyszących zakończeniu poprzedniego cyklu, tym razem po każdym filmie zagram DJ seta lub zaproszę kogoś specjalnego. O szczegółach będę informować na bieżąco.
Każdy pokaz składać się będzie z krótkiej prelekcji wprowadzającej, niespodzianki wizualnej (może to być teledysk, animacja lub krótki metraż), projekcji filmu, dyskusji oraz zamykającego wieczór DJ seta.
Spotykamy się w każdą niedzielę maja o 19:30 w Pracowni KAFE przy ul. Brzozowej 7/15 w Krakowie. 4 maja obejrzymy “W roku 13 pełni” Rainera Fassbindera – piękną opowieść o płynnej tożsamości i pragnieniu miłości. 11 maja pokażemy “Nastazję” Andrzeja Wajdy – intymną adaptację Idioty Dostojewskiego z udziałem aktora japońskiego teatru Kabuki. 18 maja zapraszam na “Shortbus” Johna Camerona Mitchella – swobodną, pełną czułości opowieść o seksualności i poszukiwaniu bliskości. 25 maja cykl zamkniemy filmem “Border” Ali Abbasiego – dziwną, wzruszającą historią romansu trolicy z postantropocentrycznym twistem.
Uprzedzam, że w filmach pojawiają się nagość, wulgaryzmy oraz sceny przemocy.
Wiek: 18+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: na miejscu
Cena biletu: 15 zł
W cenie kawa, herbata, popcorn, pokaz filmu i DJ set.
Jeśli opłata jest dla kogoś barierą, wystarczy zgłosić to przy wejściu – udział nadal będzie możliwy, bez żadnych zobowiązań.
Pokazy będą odbywać się w języku angielskim, ale w razie potrzeby zapewnione będzie tłumaczenie na polski. Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami, a wydarzenie odbywa się w przestrzeni dostępnej także dla osób poruszających się na wózkach (ekipa pomaga w zniesieniu na 3. piętro).
17:00
Queerowa Heroldia – królewska pracownia tęczowych sztandarów
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
W tym roku chcemy przejść ulicami Krakowa z prawdziwie królewskim rozmachem – niosąc na sztandarach wizerunki queerowych królów i książąt polskich. 5 maja zapraszamy Was do Ogniwa na wspólne malowanie, wycinanie, klejenie i nie tylko. Oprócz przygotowania chorągwi, które będą nam towarzyszyły podczas Marszu Równości, będzie to także świetna okazja do integracji i swobodnych rozmów w bezpiecznej przestrzeni.
Stwórzmy razem poczet, jakiego nasze miasto jeszcze nie widziało!
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
21:00
Karaoke z Tęczową Drużyną
ZOO Klub, ul. Józefa 6/1
Każda środa w ZOO Klubie to prawdziwy hit. Zapraszamy na Karaoke Night – przyjdź, zaśpiewaj i zgarnij nagrody! Na osoby uczestniczące czekają specjalne promocje dostępne po podaniu hasła „KARAOKE”.
Dla wszystkich śpiewających przygotowaliśmy dodatkową atrakcję – Koło z Nagrodami. Każda osoba uczestnicząca w zabawie ma szansę na wygranie świetnych nagród. Dla najbardziej rozkręconych osób przewidzieliśmy też niespodzianki i dodatkowe upominki.
Nie przegap okazji na niezapomnianą zabawę i wyjątkowe emocje!
Wiek: 18+
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:00
Queer Dating w Krakowie
Slay Space, ul. Podgórska 16
Queer-friendly, otwarte i inkluzywne wydarzenie. Subtelne spojrzenia, ciekawe rozmowy i nowe znajomości w przyjaznej atmosferze. Jeśli chcesz przeżyć wyjątkowy wieczór, poznać inspirujące osoby i być sobą, to wydarzenie jest dla Ciebie.
Jak to działa? Każda rozmowa trwa sześć minut – idealny czas, by poczuć pierwszą iskrę. Po każdej rundzie zmieniasz stolik i poznajesz kolejną osobę.
Dlaczego warto? To przestrzeń pełnej akceptacji, bez oceniania i z pełną otwartością. Spotkasz osoby, które tak jak Ty, mają dość randkowania wyłącznie przez aplikacje. Dynamiczna formuła wydarzenia eliminuje niezręczność i sprzyja naturalnym rozmowom. Swobodna i luźna atmosfera bez presji sprzyja nawiązywaniu prawdziwych relacji. To świetna okazja, by znaleźć przyjazne osoby, nowych znajomych lub po prostu dobre towarzystwo. Gwarantujemy wieczór pełen pozytywnej energii.
Wiek: 20-35 lat
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów i zapisy: Formularz Google
Cena biletu: 75 zł
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności, ale obsługa i goście chętnie pomogą Ci dostać się do środka, by każdy mógł się świetnie bawić!
16:00
Wolna strefa kulinarna – tęczowe obwarzanki
Dom EQ, ul. Czyżówka 43
Czy może być coś lepszego niż chrupiący obwarzanek, z ulubioną posypką? MOŻE! Tęczowy obwarzanek, przygotowany własnoręcznie! Na warsztatach zrobisz własne obwarzanki. Wystarczą mąka, woda, sól, drożdże, odrobina tłuszczu i trochę tęczowej magii.
Lokal przystosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
15:00
ART&CRAFT: Wytnij nierówności – warsztaty kolażu
Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289
Z papieru, nożyczek i własnych przekonań stworzymy artystyczne manifesty sprzeciwu wobec dyskryminacji. To kreatywna przestrzeń do wyrażenia siebie bez słów – w bezpiecznej, wspierającej atmosferze. Kolaż jako medium artystyczne pozwala łączyć przeciwieństwa, bawić się formą i symboliką.
Wiek: 15+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: Klub Kultury Mydlniki
Cena biletu: 10 zł
Wydarzenie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami ruchowymi.
16:30
ART&CRAFT: Warsztaty haftowania równościowych haseł
Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289
Będziemy haftować na poszewkach na poduszki, ale jeśli wolisz, możesz przynieść własny materiał, np. flagę lub ubranie, które chcesz ozdobić. To doskonała okazja, aby w kreatywny sposób wyrazić siebie i swoje wartości oraz stworzyć unikalne prace, które mogą stać się symbolem zaangażowania w walkę o równość.
Wiek: 15+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: Klub Kultury Mydlniki
Cena biletów: 10 zł
Wydarzenie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami ruchowymi.
18:00
Queerowe Kino i Dyskusyjny Klub Filmowy z TęczUJ
Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289
Po filmie zapraszamy do rozmowy – wspólnie zastanowimy się, jak sztuka i kultura mogą wspierać społeczność LGBTQ+. Dyskusję poprowadzą osoby członkowskie studenckiej organizacji TęczUJ.
A jaki film obejrzymy? “Portret kobiety w ogniu”, czyli francuski dramat z 2019 roku. Subtelna i poruszająca opowieść o miłości, spojrzeniu i wolności. Akcja filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Bretanii, gdzie młoda malarka Marianne zostaje zatrudniona do namalowania portretu arystokratki Héloïse – w tajemnicy, bez jej wiedzy. Zbliżenie między kobietami przeradza się w intymną relację, która kwestionuje normy społeczne i ukazuje siłę kobiecego doświadczenia. To wizualnie olśniewający, queerowy melodramat o pamięci, sztuce i nienazwanej tęsknocie.
Wiek: 15+
Wydarzenie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami ruchowymi.
15:00
Darmowe testy na HIV, HCV i kiłę oraz poradnictwo
Dom EQ, ul. Czyżówka 43
Stowarzyszenie Profilaktyki Zdrowotnej “Jeden Świat” organizuje bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz zapewni profesjonalne poradnictwo okołotestowe. Na miejscu będą dostępne materiały informacyjne, broszurki edukacyjne oraz darmowe prezerwatywy.
Liczba miejsc ograniczona!
Nie obowiązują zapisy.
Lokal przystosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
19:30
Autorski przegląd filmowy odmieńcze #2 (część 2)
Pracownia KAFE, ul. Brzozowa 7/15
Adam Tuna o swoim przeglądzie filmowym mówi tak:
Po ciepłym przyjęciu pierwszej odsłony autorskiego przeglądu filmowego, zapraszam na drugą edycję cyklu Odmieńcze. Tytuł nawiązuje do idei odmieńczości, którą opisała Joanna Krakowska w książce Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi.
Wybór filmów jest intuicyjny i bardzo osobisty. Chciałem zebrać dzieła, które mocno na mnie wpłynęły – mniej znane, ale niezwykle rezonujące z pojęciami dziwaczności i osobliwości, jakie proponował Mark Fisher. Każdy z tych filmów był dla mnie momentem przełomowym w rozumieniu tożsamości, seksualności, erotyki, queeru, kampu, groteski czy absurdu. Mam nadzieję, że pokazanie ich w takim zestawieniu wywoła równie ciekawe refleksje u widzów.
Po sukcesie DJsetów towarzyszących zakończeniu poprzedniego cyklu, tym razem po każdym filmie zagram DJ seta lub zaproszę kogoś specjalnego. O szczegółach będę informować na bieżąco.
Każdy pokaz składać się będzie z krótkiej prelekcji wprowadzającej, niespodzianki wizualnej (może to być teledysk, animacja lub krótki metraż), projekcji filmu, dyskusji oraz zamykającego wieczór DJ seta.
Spotykamy się w każdą niedzielę maja o 19:30 w Pracowni KAFE przy ul. Brzozowej 7/15 w Krakowie. 4 maja obejrzymy “W roku 13 pełni” Rainera Fassbindera – piękną opowieść o płynnej tożsamości i pragnieniu miłości. 11 maja pokażemy “Nastazję” Andrzeja Wajdy – intymną adaptację Idioty Dostojewskiego z udziałem aktora japońskiego teatru Kabuki. 18 maja zapraszam na “Shortbus” Johna Camerona Mitchella – swobodną, pełną czułości opowieść o seksualności i poszukiwaniu bliskości. 25 maja cykl zamkniemy filmem “Border” Ali Abbasiego – dziwną, wzruszającą historią romansu trolicy z postantropocentrycznym twistem.
Uprzedzam, że w filmach pojawiają się nagość, wulgaryzmy oraz sceny przemocy.
Wiek: 18+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: na miejscu
Cena biletu: 15 zł
W cenie kawa, herbata, popcorn, pokaz filmu i DJ set.
Jeśli opłata jest dla kogoś barierą, wystarczy zgłosić to przy wejściu – udział nadal będzie możliwy, bez żadnych zobowiązań.
Pokazy będą odbywać się w języku angielskim, ale w razie potrzeby zapewnione będzie tłumaczenie na polski. Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami, a wydarzenie odbywa się w przestrzeni dostępnej także dla osób poruszających się na wózkach (ekipa pomaga w zniesieniu na 3. piętro).