Opieka ginekologiczna osób LGBTQIA w Małopolsce

O projekcie

Projekt stanowi analizę stanu opieki ginekologicznej osób LGBTQIA w zakresie dostępności i jakości opieki oraz stanu wiedzy wśród specjalistów ginekologii. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby społeczności – z danych zebranych przez organizację wynika, że opieka ta nie jest obecnie adekwatna. Przyczyną tej sytuacji może być brak regulacji w kwestii dostępności opieki ginekologicznej m.in. dla osób niecisnormatywnych czy brak adekwatnej wiedzy przekazywanej podczas studiów medycznych. Odpowiedzią naszej organizacji jest edukacja, zwiększanie świadomości oraz dostępności poprzez badania ankietowe skierowane do specjalistów ginekologii i społeczności i ich analizę.

Materiał uzyskany podczas analiz posłuży stworzeniu mapy osób i placówek przyjaznych osobom LGBTQIA oraz przygotowaniu części edukacyjnej – webinarium dla personelu medycznego, szkoleń dla studentów kierunków medycznych oraz raportu wraz z broszurą dobrych praktyk które zostaną przedstawione na konferencjach specjalistycznych.

Podnoszenie kompetencji personelu medycznego - szkolenie dla specjalistów i specjalistek

Chcesz świadczyć inkluzywną opiekę w gabinecie?
Zastanawiasz się jak uwzględnić potrzeby osób LGBTQIA w swoim gabinecie?
Masz potrzebę poszerzenia wiedzy w tym zakresie?

Mamy świadomość, że treści dotyczące osób LGBTQIA w aspekcie opieki zdrowotnej, w tym ginekologii, nie znajdują się w curriculum na żadnym etapie kształcenia zawodowego. Chcemy uzupełnić tę lukę.

Zapraszamy wszystkie osoby w trakcie specjalizacji z ginekologii oraz z ukończoną specjalizacją na webinar dotyczący potrzeb osób LGBTQIA w zakresie opieki ginekologicznej. Szkolenie odbędzie się w dniu 24.11.2022 o godz. 19:00 na platformie Zoom.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski – ginekolog-położnik, ginekolog-onkolog i seksuolog.
 

 W celu wzięcia udziału w szkoleniu należy uzupełnić poniższy formularz:

Podnoszenie kompetencji osób studiujących na kierunku lekarskim

Z radością informujemy, że trzeciego listopada odbyło się pierwsze szkolenie dotyczące opieki ginekologicznej, które dedykowane było studentkom, studentom i osobom studiującym na kierunku lekarskim. Zorganizowane było we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA – oddziałem w Polsce.
 
Szkolenie poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Nowosielski – ginekolog-położnik, ginekolog-onkolog i seksuolog.
 
Link do nagrania z webinaru dla osób studiujących na kierunku lekarskim: 

Badanie zjawiska dyskryminacji w gabinecie ginekologicznym

W związku z sygnałami, które od Was otrzymujemy zdecydowałyśmy i zdecydowaliśmy o przyjrzeniu się bliżej problemowi dyskryminacji w gabinecie ginekologicznym. Zapytaliśmy i zapytałyśmy się Was jakie macie doświadczenia z gabinetu ginekologicznego i jakie macie związane z nią oczekiwania.

We wrześniu zakończyłyśmy zbieranie danych od osób ze społeczności LGBTQIA w ramach naszych badań.
 
Dziękujemy za wypełnienie ankiet i poświęcony czas!

 

Mapa gabinetów przyjaznych osobom LGBTQIA

Ponieważ wiemy, jak trudno jest często znaleźć namiary na ginekologów i ginekolożki przyjazne osobom LGBTQIA oraz posiadającym kompetencje do pracy z nimi, uruchamiamy mapę polecanych przez Was ginekologów i ginekolożek.
 
Projekt “Opieka ginekologiczna dla osób LGBTQIA” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG