Program Festiwalu
Queerowy Maj 2025
wydarzenia
17:00
Chemseks – polskie konteksty
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Chemseks jest zjawiskiem coraz lepiej poznawanym badawczo w różnych miejscach na świecie. Jaka jest jego polska specyfika? Kiedy mówimy o nim jako rekreacyjnym, a kiedy staje się problemowy? Jakie motywy jego podejmowania wynikają z badań? Jakie mogą być jego koszty i jak ograniczać ewentualne szkody?
O tym porozmawiamy na spotkaniu z osobami współpracującymi ze Stowarzyszeniem Profilaktyki Zdrowotnej “Jeden Świat”: Marią Brodzikowską, psychoterapeutką, doktorką nauk społecznych, pedagożką resocjalizacyjną, doradczynią okołotestową, w obszarze chemsex pracuje badawczo i psychoterapeutycznie oeaz Stanisławem Żołądkiem, lekarzem, specjalistą psychiatrą, psychoterapeutą, doradcą okołotestowym, pracuje lekarsko w obszarze chemseks.
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:30
Pokaz filmu Crossing (2024)
z prelekcją
Kino Pod Baranami (Sala Czerwona), ul. Rynek Główny 27
Zapraszamy na wyjątkowy pokaz poruszającego filmu, opowiadającego o granicach – tych dosłownych i symbolicznych – oraz o odwadze, by je przekraczać. Projekcję poprzedzi krótka prelekcja, która wprowadzi widzów w kontekst filmu i jego głębsze znaczenia.
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: Kino Pod Baranami
Cena biletów: 28 zł (bilet standardowy), 25 zł (bilet zniżkowy)
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
20:00
Bingo z Lisandrą
Slay Space, ul. Podgórska 16
W każdą środę w Slay Space króluje Bingo, ale w trzecią środę maja przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego! Lisandra zakręci kołem w ramach Festiwalu Queerowy Maj.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby na wspólną zabawę, podczas której – jak zawsze – będzie można wygrać niesamowite nagrody. Każdy zwycięzca otrzyma dodatkowo pakiet gadżetów od organizatorów i partnerów XXI Marszu Równości w Krakowie.
Podczas wydarzenia nie zabraknie opowieści dziwnej treści w wykonaniu ciotki Lisandry, scenicznych popisów gospodyni i gości, nagród różnorodnych, zarówno kwadratowych, podłużnych, jak i wypełnionych tęczową radością. Czekać będą także niesamowite doznania smakowe, serwowane na zamówienie przez kuchnię Slay Space!
Zabierzcie ze sobą dobre humory – gwarantujemy śpiew, żarty i prawdziwie queerową atmosferę!
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności, ale obsługa i goście chętnie pomogą Ci dostać się do środka, by każdy mógł się świetnie bawić!
21:00
Karaoke z Bears of Poland
ZOO Klub, ul. Józefa 6/1
Każda środa w ZOO Klubie to prawdziwy hit. Zapraszamy na Karaoke Night – przyjdź, zaśpiewaj i zgarnij nagrody! Na osoby uczestniczące czekają specjalne promocje dostępne po podaniu hasła „KARAOKE”.
Dla wszystkich śpiewających przygotowaliśmy dodatkową atrakcję – Koło z Nagrodami. Każda osoba uczestnicząca w zabawie ma szansę na wygranie świetnych nagród. Dla najbardziej rozkręconych osób przewidzieliśmy też niespodzianki i dodatkowe upominki.
Nie przegap okazji na niezapomnianą zabawę i wyjątkowe emocje!
Wiek: 18+
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:00
Tęcza znów obraża – o dwulicowości tęczowego kapitalizmu
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Wykład/spotkanie dyskusyjne dotyczyć będzie historii wspomnianego zjawiska – obecności i poparcia korporacji dla ruchu LGBT, oraz jego aktualnego kryzysu. Obserwujemy dzisiaj naocznie, jak szybko poparcie to potrafi być wycofywane, w momencie gdy przestaje się ono opłacać.
Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Pierwsza część wykładowa opowiadać będzie o wyżej postawionym problemie. Druga część będzie miała formę otwartej dyskusji, gdzie zastanowimy się, czy istnieje na ten problem recepta. Porozmawiamy o organizowaniu się i budowaniu trwałego ruchu społecznego, niezależnego od fanaberii wielkich firm i banków.
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:30
Tęczowy trening rugby
AKF Kraków, ul. Śniadeckich 12b
Otwarty trening rugby, głównie kierowany do dziewczyn i kobiet LBTQ+, prowadzony przez klub Bestie Kraków. Trening odbędzie się na boisku trawiastym.
Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy: TBA
Mamy możliwość prowadzenia treningu w kilku językach (polski, angielski, rosyjski, białoruski). Nie mamy możliwości zapewnić tłumaczki języka migowego. Mamy możliwość zeskalowania/modyfikacji poszczególnych ćwiczeń i całego treningu, tak by odpowiedzieć na potrzeby związane z możliwościami fizycznymi lub ruchowymi osób uczestniczących.
10:00
Beyond Labels 4.0 (część 1)
Zabłocie Space, ul. Zabłocie 20
Beyond Labels to cykliczne wydarzenie tworzone przez Federację Znaki Równości – krakowskie stowarzyszenie organizacji działających na rzecz i w ramach społeczności LGBTQIAP+. To format przede wszystkim transinkluzywny, skupiony na potrzebach całej społeczności LGBTQIAP+: wydarzenie od społeczności dla społeczności, koncentrujące się na naszych postulatach, wyzwaniach i działaniach na rynku pracy.
W ramach czwartej edycji Beyond Labels skupimy się na doświadczeniach osób FLINTA. FLINTA to akronim obejmujący kobiety, lesbijki, osoby interpłciowe, niebinarne, transpłciowe oraz agenderowe.
W strefie Targów Pracy będziecie mogli skorzystać z konsultacji zawodowych i odwiedzić stoiska sprawdzonych firm stosujących włączające, równościowe praktyki. Dotychczas współpracowało z nami ponad 40 zaufanych pracodawców.
Czekają na Was także queerowe panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady oraz strefa relaksu z warsztatami wytchnieniowymi i pokazami filmowymi.
W strefie NGO spotkacie queerowe organizacje, inicjatywy i kolektywy. Zaprosimy Was również do udziału w sieciujących aktywnościach i wzmacniających warsztatach, które w tym roku szczególnie rozwijamy.
Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na PJM lub język obcy, albo masz inne szczególne potrzeby, napisz do nas.
17:00
Queerowe oprowadzanie po Narodowym Starym Teatrze
Teatr Stary, ul. Jagiellońska 1
Zapraszamy na queerowe oprowadzanie po Narodowym Starym Teatrze – wyjątkową podróż po zakamarkach jednego z najstarszych krakowskich teatrów. To wydarzenie pozwoli Wam odkryć nie tylko architektoniczne piękno budynku, ale też jego związek z historią i kulturą queerową. Nasz przewdonik podzieli się fascynującymi anegdotami oraz opowieściami, które nadają miejscu niezwykły klimat. Dołączcie do nas i zanurzcie się w atmosferze sztuki, różnorodności i autentyczności!
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: TBA
Cena biletów: 15 zł
Wydarzenie nie jest dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:00
Queerowy sex-ed
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Wydarzenie adresowane do młodych osób queerowych, koordynowane przez TęczUJ. Stawiamy sobie za cel odpowiedzieć na pytania, które są istotne dla młodych osób queerowych i pozostały bez odpowiedzi przez ułomność systemu. Przed wydarzeniem, które odbędzie się stacjonarnie, będziemy zbierać pytania przez formularz, który udostępnimy online. Następnie nasza osoba ekspercka przyszykuje wyczerpujące odpowiedzi i przedstawi je na wydarzeniu.
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
18:30
Dyskusyjny Klub Teatralny z Chodźże do teatru #3: Queer w teatrze
Pałac Nieśmiertelności, ul. Krakowska 13
Lubisz teatr i masz ochotę o nim porozmawiać w szerszym gronie? To zdecydowanie format dla Ciebie! Przyjdź wymienić się przemyśleniami na temat spektakli, które Cię poruszają, albo po prostu posłuchaj opinii innych. Skonfrontujemy różne spojrzenia i z satysfakcją przyjrzymy się głębiej sztuce.
Trzecia odsłona Dyskusyjnego Klubu Teatralnego z Chodźże do teatru oscylować będzie wokoło tematu “Queer w teatrze”. Co prawda to czerwiec jest miesiącem dumy, ale w Krakowie obowiązuje Queerowy Maj.
Dumy i reprezentacji nigdy nie jest za wiele, więc chętnie porozmawiamy o każdym queerowym spektaklu, który przyjdzie Wam na myśl, ale dla porządku dyskusji punkt wyjścia stanowić będą „Botticelli” (Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego, reż. Paweł Świątek) oraz “Nieustraszona miłość Eve Adams” (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, reż. Olga Ciężkowska). Wszystkie konteksty i doświadczenia u nas są mile widziane, więc nie musisz znać tych spektakli, żeby podyskutować z otwartą głową.
Dyskusja odbędzie się w Pałacu Nieśmiertelności – wspaniałej przestrzeni stworzonej przez Teatr Nowy, który śmiało można uznać za jedną z najlepszych prywatnych scen w Polsce.
Zaprasza Fundacja Promocji Kultury i Sztuki “Chodźże do teatru”. Chodźcieże dyskutować!
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
20:00
Comtesse Revue Pride Show: Burlesque & Boylesque
Scena Berlin, ul. Skawińska 2
Maj w Krakowie rozbłyśnie wszystkimi kolorami tęczy, a jedną z jego najbarwniejszych odsłon będzie queerowa produkcja Sceny Berlin.
Pulsujące światła i intensywne dźwięki wypełnią podziemia znanego teatru rewiowego, gdzie na scenie spotkają się zmysłowa burleska i pełna uroku boyleska. Za oprawę artystyczną odpowiadają znakomici twórcy związani z krakowską sceną rewiowo-kabaretową.
Burlesque Musical Show, La Folie Retro Cabaret oraz Chilli Cherry Chicks połączą siły, by stworzyć widowisko, które na długo pozostanie w pamięci. W programie pojawią się taniec, śpiew, burleska, elementy cyrkowe i wiele więcej.
Zachęcamy, by ubrać się kolorowo i odważnie – ten wieczór będzie celebracją różnorodności i wolności wyrazu.
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: Scena Berlin
Cena biletów: 99-169 zł
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
10:00
Beyond Labels 4.0 (część 2)
Zabłocie Space, ul. Zabłocie 20
Beyond Labels to cykliczne wydarzenie tworzone przez Federację Znaki Równości – krakowskie stowarzyszenie organizacji działających na rzecz i w ramach społeczności LGBTQIAP+. To format przede wszystkim transinkluzywny, skupiony na potrzebach całej społeczności LGBTQIAP+: wydarzenie od społeczności dla społeczności, koncentrujące się na naszych postulatach, wyzwaniach i działaniach na rynku pracy.
W ramach czwartej edycji Beyond Labels skupimy się na doświadczeniach osób FLINTA. FLINTA to akronim obejmujący kobiety, lesbijki, osoby interpłciowe, niebinarne, transpłciowe oraz agenderowe.
W strefie Targów Pracy będziecie mogli skorzystać z konsultacji zawodowych i odwiedzić stoiska sprawdzonych firm stosujących włączające, równościowe praktyki. Dotychczas współpracowało z nami ponad 40 zaufanych pracodawców.
Czekają na Was także queerowe panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady oraz strefa relaksu z warsztatami wytchnieniowymi i pokazami filmowymi.
W strefie NGO spotkacie queerowe organizacje, inicjatywy i kolektywy. Zaprosimy Was również do udziału w sieciujących aktywnościach i wzmacniających warsztatach, które w tym roku szczególnie rozwijamy.
Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na PJM lub język obcy, albo masz inne szczególne potrzeby, napisz do nas.
11:00
Przez archiwa z różowymi okularami. Warsztaty wokół queerstorii
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Interesuje Cię historia osób nieheteronormatywnych i być może zastanawiasz się nad podjęciem mniejszych lub większych badań w tym zakresie? Nie wiesz, gdzie i czego szukać lub jak uporządkować oraz opisać zgromadzone materiały? A może po prostu kieruje Tobą ciekawość, jak wygląda badanie queerstorii “od kuchni”?
Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych, bez względu na to, czy masz doświadczenie akademickie czy też nie. Prowadzone przystępnym językiem i w luźnej atmosferze sprzyjającej wymianie myśli, mają na celu omówienie wyzwań źródłowych oraz metodologicznych związanych z odkopywaniem historii queer. Łącząc ze sobą elementy wykładu, dyskusji oraz ćwiczeń, przybliżają osobom uczestniczącym teorię i przede wszystkim praktykę queerstoryczek_ków.
Spodziewana długość warsztatów: 4h (z 30-minutową przerwą w połowie). W ramach warsztatów przewidziana jest również praca grupowa.
Mathias Foit ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i uzyskał doktorat z historii queer na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Padwie. W badaniach zajmuje się lokalną i regionalną historią queer, nacjonalizmem oraz kulturową historią prywatnych broni. Współtworzy podcast “Po polsku po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku.”.
Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy: Formularz Google
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
16:30
Polsko-niemiecka współpraca wokół ruchu queer na początku XX w.
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Nowoczesny ruch emancypacyjny mniejszości seksualnych i płciowych nie zaczął się w 1969 r. w Stonewall, lecz o wiele wcześniej, w Niemczech przełomu XIX i XX wieku. Od samego początku niemieccy naukowcy i aktywiści blisko współpracowali z polskimi, a do jego grona należą m.in. pracujący w Krakowie i Wrocławiu Jan Mikulicz-Radecki czy też urodzony w Kaliszu i pracujący w Warszawie Franciszek Ludwik Neugebauer, który dużą część swojej kariery poświęcił zjawisku interpłciowości. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współpraca ta nabrała nowych wymiarów, a w okresie międzywojennym podjęto nawet próby powołania polskiej organizacji walczącej na rzecz osób nieheteronormatywnych przy wsparciu analogicznych organizacji niemieckich. W czerwcu 1930 r. do Krakowa z wykładem miał nawet zawitać sam Magnus Hirszfeld, uznawany za nieformalnego lidera i duchowego ojca niemieckiego ruchu emancypacyjnego – lecz polskie władze odmówiły mu wjazdu do kraju. Głośnym echem w niemieckiej prasie queerowej odbiła się dekryminalizacja stosunków homoseksualnych w II RP w 1932 r., a zmianę tę przyjęto w niemieckich kręgach emancypacyjnych z entuzjazmem, chwaląc Polskę za nowoczesne podejście do seksualności.
Wykład Mathiasa Foita ma na celu przedstawienie tych i podobnych powiązań polskiego oraz niemieckiego świata naukowego i aktywizmu osób nieheteronormatywnych. Oprócz tego zaprezentowane zostaną pojedyncze historie osób nieheteronormatywnych żyjących na terenach zaborów oraz II RP.
Mathias Foit ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i uzyskał doktorat z historii queer na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Padwie. W badaniach zajmuje się lokalną i regionalną historią queer, nacjonalizmem oraz kulturową historią prywatnych broni. Współtworzy podcast “Po polsku po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku.”.
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
23:00
Sylvia Baudelaire LIVE
Guapo Club, ul. Bracka 4
Sylvia Baudelaire wystąpi w ZOO Klubie! Sylvia queerowa artystka z Białegostoku, której twórczość porusza tematykę queerową oraz prywatne doświadczenia. Teksty jej piosenek są głęboko autobiograficzne, opowiadają o relacjach, traumach, emocjach związanych z tranzycją oraz o doświadczeniu pracy seksualnej.
Wiek: 18+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: na miejscu
Cena biletów: 20 zł
Obiekt nie jest łatwodostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności.
15:00
Komunikacja z tęczową mocą
Dom EQ, ul. Czyżówka 43
Warsztat z elementami psychoedukacji o komunikacji i granicach w społeczności osób LGBTQ+.
Stowarzyszenie Tęczowa Bezprzemocowa zaprasza na 3 – godzinny warsztat, który łączy teorię z praktyką w bezpiecznej, inkluzywnej przestrzeni. Podczas spotkania skupimy się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, które pomagają lepiej rozpoznawać, wyrażać i chronić własne granice.
Poznamy podstawy Porozumienia Bez Przemocy (NVC) oraz nauczymy się formułować komunikaty “ja” – czyli mówić o sobie w sposób asertywny, nie raniąc innych.
Zastanowimy się również nad wyzwaniami, jakie napotykają osoby LGBTQ+ w kontekście komunikacji – zwłaszcza w obliczu polaryzacji, dezinformacji i funkcjonowania w bańkach informacyjnych. Warsztat będzie okazją do refleksji, praktycznych ćwiczeń i wymiany doświadczeń – w atmosferze szacunku i wzajemnego wsparcia.
Warsztat poprowadzą osoby członkowskie Stowarzyszenia Tęczowa Bezprzemocowa:
Justyna Kotowicz (ona/jej) – psycholożka, pedagożka specjalna, zajmująca się tematyką różnorodnych potrzeb edukacyjnych (m.in. głuchotą i językami migowymi)
Izabela Patykowska (ona/jej) – aktywistka na rzecz praw osób LGBTQ+, w Tęczowej Bezprzemocowej zajmuje się m.in. komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną
Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy: TBA
Lokal przystosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
19:30
Autorski przegląd filmowy odmieńcze #2 (część 3)
Pracownia KAFE, ul. Brzozowa 7/15
Adam Tuna o swoim przeglądzie filmowym mówi tak:
Po ciepłym przyjęciu pierwszej odsłony autorskiego przeglądu filmowego, zapraszam na drugą edycję cyklu Odmieńcze. Tytuł nawiązuje do idei odmieńczości, którą opisała Joanna Krakowska w książce Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi.
Wybór filmów jest intuicyjny i bardzo osobisty. Chciałem zebrać dzieła, które mocno na mnie wpłynęły – mniej znane, ale niezwykle rezonujące z pojęciami dziwaczności i osobliwości, jakie proponował Mark Fisher. Każdy z tych filmów był dla mnie momentem przełomowym w rozumieniu tożsamości, seksualności, erotyki, queeru, kampu, groteski czy absurdu. Mam nadzieję, że pokazanie ich w takim zestawieniu wywoła równie ciekawe refleksje u widzów.
Po sukcesie DJsetów towarzyszących zakończeniu poprzedniego cyklu, tym razem po każdym filmie zagram DJ seta lub zaproszę kogoś specjalnego. O szczegółach będę informować na bieżąco.
Każdy pokaz składać się będzie z krótkiej prelekcji wprowadzającej, niespodzianki wizualnej (może to być teledysk, animacja lub krótki metraż), projekcji filmu, dyskusji oraz zamykającego wieczór DJ seta.
Spotykamy się w każdą niedzielę maja o 19:30 w Pracowni KAFE przy ul. Brzozowej 7/15 w Krakowie. 4 maja obejrzymy “W roku 13 pełni” Rainera Fassbindera – piękną opowieść o płynnej tożsamości i pragnieniu miłości. 11 maja pokażemy “Nastazję” Andrzeja Wajdy – intymną adaptację Idioty Dostojewskiego z udziałem aktora japońskiego teatru Kabuki. 18 maja zapraszam na “Shortbus” Johna Camerona Mitchella – swobodną, pełną czułości opowieść o seksualności i poszukiwaniu bliskości. 25 maja cykl zamkniemy filmem “Border” Ali Abbasiego – dziwną, wzruszającą historią romansu trolicy z postantropocentrycznym twistem.
Uprzedzam, że w filmach pojawiają się nagość, wulgaryzmy oraz sceny przemocy.
Wiek: 18+
Liczba miejsc ograniczona!
Zakup biletów: na miejscu
Cena biletu: 15 zł
W cenie kawa, herbata, popcorn, pokaz filmu i DJ set.
Jeśli opłata jest dla kogoś barierą, wystarczy zgłosić to przy wejściu – udział nadal będzie możliwy, bez żadnych zobowiązań.
Pokazy będą odbywać się w języku angielskim, ale w razie potrzeby zapewnione będzie tłumaczenie na polski. Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami, a wydarzenie odbywa się w przestrzeni dostępnej także dla osób poruszających się na wózkach (ekipa pomaga w zniesieniu na 3. piętro).